EPCOS (TDK) B43540B5397M80
B43540B5397M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5397M80
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5397M80.pdf
Availability of B43540B5397M80
QUANTITY
B43540B5397M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5397M80
Internal Part NumberEIS-B43540B5397M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5397M80
Related LinksB43540B, B43540B5397M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5397M80 Details Description
Related parts for B43540B5397M80
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 56TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf