EPCOS (TDK) B43540B9337M60
B43540B9337M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9337M60
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9337M60.pdf
Availability of B43540B9337M60
QUANTITY
B43540B9337M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9337M60
Internal Part NumberEIS-B43540B9337M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9337M60
Related LinksB43540B, B43540B9337M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9337M60 Details Description
Related parts for B43540B9337M60
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 942.5MHZ W-CDMAVIII datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL SUPIRBUCK IR3477 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
28+28 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP ESV datasheet.pdf
HEADER ASSY, 35 POS VERTICAL datasheet.pdf