EPCOS (TDK) B43540B9477M7
B43540B9477M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9477M7
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9477M7.pdf
Availability of B43540B9477M7
QUANTITY
B43540B9477M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9477M7
Internal Part NumberEIS-B43540B9477M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.19A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9477M7
Related LinksB43540, B43540B9477M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9477M7 Details Description
Related parts for B43540B9477M7
RES 1.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSMITTER ASK/FSK 10MSOP datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf