EPCOS (TDK) B43540C5157M62
B43540C5157M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C5157M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540C5157M62.pdf
Availability of B43540C5157M62
QUANTITY
B43540C5157M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C5157M62
Internal Part NumberEIS-B43540C5157M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)650 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance920 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C5157M62
Related LinksB43540C, B43540C5157M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C5157M62 Details Description
Related parts for B43540C5157M62
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TOOL CRIMP 10-12AWG MINI FIT SR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 100NS 52PLCC datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 250' datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 48LCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf