EPCOS (TDK) B43540C9187M87
B43540C9187M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C9187M87
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540C9187M87.pdf
Availability of B43540C9187M87
QUANTITY
B43540C9187M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C9187M87
Internal Part NumberEIS-B43540C9187M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C9187M87
Related LinksB43540C, B43540C9187M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C9187M87 Details Description
Related parts for B43540C9187M87
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
MARKING SYST MC NEUTRAL 200/BX datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 50K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT GOLD datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 31MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf