EPCOS (TDK) B43540C9227M7
B43540C9227M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C9227M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540C9227M7.pdf
Availability of B43540C9227M7
QUANTITY
B43540C9227M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C9227M7
Internal Part NumberEIS-B43540C9227M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.97A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C9227M7
Related LinksB43540, B43540C9227M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C9227M7 Details Description
Related parts for B43540C9227M7
IC XDCP DUAL 50K 2-WIRE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 850MA 380 MOHM datasheet.pdf
DIODE 1A 200V 15NS DO-204AL datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf