EPCOS (TDK) B43540G2827M80
B43540G2827M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540G2827M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540G2827M80.pdf
Availability of B43540G2827M80
QUANTITY
B43540G2827M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540G2827M80
Internal Part NumberEIS-B43540G2827M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.54A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540G2827M80
Related LinksB43540G, B43540G2827M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540G2827M80 Details Description
Related parts for B43540G2827M80
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 40-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 8-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 350UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
FLEXOWRAP 3/4" WHITE 100' datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ TTL SMD datasheet.pdf