EPCOS (TDK) B43564A2228M
B43564A2228M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A2228M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
B43564A2228M.pdf
Availability of B43564A2228M
QUANTITY
B43564A2228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A2228M
Internal Part NumberEIS-B43564A2228M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43564
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.8A
Impedance61 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A2228M
Related LinksB43564, B43564A2228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A2228M Details Description
Related parts for B43564A2228M
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
LED XLAMP ML-C WARM WHITE SMD datasheet.pdf
IND PMI INSTRUMENT SOCKET ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf