EPCOS (TDK) B43564A9108M000
B43564A9108M000 picture photo
Mfg. Part Number
B43564A9108M000
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43564A9108M000.pdf
Availability of B43564A9108M000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B43564A9108M000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A9108M000
Internal Part NumberEIS-B43564A9108M000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43564
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A9108M000
Related LinksB43564A, B43564A9108M000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A9108M000 Details Description
Related parts for B43564A9108M000
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH BIDIR 8SMD datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 14-18AWG datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG YELLOW 500' datasheet.pdf