EPCOS (TDK) B43564A9398M7
B43564A9398M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43564A9398M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43564A9398M7.pdf
Availability of B43564A9398M7
QUANTITY
B43564A9398M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A9398M7
Internal Part NumberEIS-B43564A9398M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43564
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.8A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A9398M7
Related LinksB43564, B43564A9398M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A9398M7 Details Description
Related parts for B43564A9398M7
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 6.12K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 12GBIT datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 30GB PE MLC COM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
FUSE LIMITRON FAST ACTING datasheet.pdf
130000UF 40V 76X143 85C ST datasheet.pdf