Murata Electronics North America GRM1556P1H5R1DZ01D
GRM1556P1H5R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H5R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H5R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H5R1DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H5R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H5R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H5R1DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H5R1DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H5R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H5R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H5R1DZ01D
RES 33 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf