EPCOS (TDK) B43601A5277M80
B43601A5277M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A5277M80
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43601A5277M80.pdf
Availability of B43601A5277M80
QUANTITY
B43601A5277M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A5277M80
Internal Part NumberEIS-B43601A5277M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance570 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A5277M80
Related LinksB43601A, B43601A5277M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A5277M80 Details Description
Related parts for B43601A5277M80
IC OPAMP VID DUAL 100MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V TRENCH DPAK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 6WSON datasheet.pdf
AMPLIMITE,ASY,PLUG,36C4,SN,CS,5 datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf