Stackpole Electronics Inc. SM2615FT56R2
SM2615FT56R2 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FT56R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FT56R2.pdf
Availability of SM2615FT56R2
QUANTITY
SM2615FT56R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FT56R2
Internal Part NumberEIS-SM2615FT56R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FT56R2
Related LinksSM2615, SM2615FT56R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FT56R2 Details Description
Related parts for SM2615FT56R2
CONN EDGECARD 160PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC CTLR BALLAST PFC 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.50MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FIXED IND 41NH 1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf