EPCOS (TDK) B43601A5826M62
B43601A5826M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A5826M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43601A5826M62.pdf
Availability of B43601A5826M62
QUANTITY
B43601A5826M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A5826M62
Internal Part NumberEIS-B43601A5826M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32 Ohm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance1.86 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A5826M62
Related LinksB43601A, B43601A5826M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A5826M62 Details Description
Related parts for B43601A5826M62
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 16BIT REG TXRX 3-ST 56-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CUTOFF COVER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
1-3/4" CEILING DROP - WHITE datasheet.pdf
THERMTRANS COMP LABEL ADH VINYL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf