EPCOS (TDK) B43601B2128M80
B43601B2128M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B2128M80
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601B2128M80.pdf
Availability of B43601B2128M80
QUANTITY
B43601B2128M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B2128M80
Internal Part NumberEIS-B43601B2128M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.31A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B2128M80
Related LinksB43601B, B43601B2128M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B2128M80 Details Description
Related parts for B43601B2128M80
RUBBER DISS GREY .060 36X40' datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 44PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 270K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.7A SOT25 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 202 MOHM SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24-240V datasheet.pdf
DSUB 15 M CRIMP G50 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 50MA SOT89-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.5A 36.4 MOHM datasheet.pdf