EPCOS (TDK) B43601B2188M80
B43601B2188M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B2188M80
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43601B2188M80.pdf
Availability of B43601B2188M80
QUANTITY
B43601B2188M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B2188M80
Internal Part NumberEIS-B43601B2188M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B2188M80
Related LinksB43601B, B43601B2188M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B2188M80 Details Description
Related parts for B43601B2188M80
IC TXRX RS232 1MBPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC ENERGY METER 24-SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 03CKT datasheet.pdf
IC ZERO DELY CLK BUFF 1:9 16SOIC datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 5POS datasheet.pdf