EPCOS (TDK) B43601F2477M67
B43601F2477M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43601F2477M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43601F2477M67.pdf
Availability of B43601F2477M67
QUANTITY
B43601F2477M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601F2477M67
Internal Part NumberEIS-B43601F2477M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43601
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance260 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601F2477M67
Related LinksB43601F, B43601F2477M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601F2477M67 Details Description
Related parts for B43601F2477M67
SENSOR CURRENT HALL 8A, 12A, 25A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN3/2 32QFN datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 112 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf