EPCOS (TDK) B43740A5478M7
B43740A5478M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43740A5478M7
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43740A5478M7.pdf
Availability of B43740A5478M7
QUANTITY
B43740A5478M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43740A5478M7
Internal Part NumberEIS-B43740A5478M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43740
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.7A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)6.681" (169.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43740A5478M7
Related LinksB43740, B43740A5478M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43740A5478M7 Details Description
Related parts for B43740A5478M7
THERMISTOR PTC 1KOHM 90DEG 0805 datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.62MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64H/AE64M/HPK64H datasheet.pdf
CONN JACK PHONE 1/4" 2POS "MAKE" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 30A NONSHORT datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
OSC VCXO 37.721MHZ CMOS SMD datasheet.pdf