Microchip Technology MIC5252-4.75BML-TR
MIC5252-4.75BML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5252-4.75BML-TR
Brief Description
IC REG LDO 4.75V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5252-4.75BML-TR.pdf
Availability of MIC5252-4.75BML-TR
QUANTITY
MIC5252-4.75BML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5252-4.75BML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5252-4.75BML-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.75V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5252-4.75BML-TR
Related LinksMIC5252-4, MIC5252-4.75BML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5252-4.75BML-TR Details Description
Related parts for MIC5252-4.75BML-TR
RES SMD 22 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 370POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf