EPCOS (TDK) B43858A2686M2
B43858A2686M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43858A2686M2
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
B43858A2686M2.pdf
Availability of B43858A2686M2
QUANTITY
B43858A2686M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43858A2686M2
Internal Part NumberEIS-B43858A2686M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43858
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43858A2686M2
Related LinksB43858, B43858A2686M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43858A2686M2 Details Description
Related parts for B43858A2686M2
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF XMIT 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/22/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf