EPCOS (TDK) B43858B5475M1
B43858B5475M1 picture photo
Mfg. Part Number
B43858B5475M1
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
B43858B5475M1.pdf
Availability of B43858B5475M1
QUANTITY
B43858B5475M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43858B5475M1
Internal Part NumberEIS-B43858B5475M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43858
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43858B5475M1
Related LinksB43858, B43858B5475M1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43858B5475M1 Details Description
Related parts for B43858B5475M1
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-16VDC PNL MNT datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CONT SC70-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf