EPCOS (TDK) B59901D60A40
B59901D60A40 picture photo
Mfg. Part Number
B59901D60A40
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 100OHM 60DEG PROB
Datasheet Download
B59901D60A40.pdf
Availability of B59901D60A40
QUANTITY
B59901D60A40 Order Process
Ship out your order
Specifications of B59901D60A40
Internal Part NumberEIS-B59901D60A40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
PCN Design/SpecificationPTC Thermistor Marking 13/Jun/2014
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesB59901
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100
Resistance Tolerance-
Operating Temperature90°C ~ 130°C
Power - Max-
Mounting TypePCB, Through Hole
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B59901D60A40
Related LinksB59901, B59901D60A40 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B59901D60A40 Details Description
Related parts for B59901D60A40
IC FPGA 284 I/O 456FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2-5.5V 99W datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 34 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 31.5 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 20POS datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf