EPCOS (TDK) B65651T160G48
B65651T160G48 picture photo
Mfg. Part Number
B65651T160G48
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE P 160NH N48
Datasheet Download
B65651T160G48.pdf
Availability of B65651T160G48
QUANTITY
B65651T160G48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65651T160G48
Internal Part NumberEIS-B65651T160G48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65651
Core TypeP
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)77
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-10.6
Effective Length (le) mm25.9
Effective Area (Ae) mm²43
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³1114
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 18 x 11
Height5.30mm
Length-
Width-
Diameter18.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65651T160G48
Related LinksB65651, B65651T160G48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65651T160G48 Details Description
Related parts for B65651T160G48
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf