EPCOS (TDK) B65661N160A48
B65661N160A48 picture photo
Mfg. Part Number
B65661N160A48
Brief Description
FERRITE CORE P 160NH N48
Datasheet Download
B65661N160A48.pdf
Availability of B65661N160A48
QUANTITY
B65661N160A48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65661N160A48
Internal Part NumberEIS-B65661N160A48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65661
Core TypeP
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)64
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-10.5
Effective Length (le) mm31.6
Effective Area (Ae) mm²63
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³1990
FinishUncoated
Supplier Device PackageP 22 x 13
Height6.80mm
Length-
Width-
Diameter22.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65661N160A48
Related LinksB65661, B65661N160A48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65661N160A48 Details Description
Related parts for B65661N160A48
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 108.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf