Texas Instruments TM4C1232H6PMIR
TM4C1232H6PMIR picture photo
Mfg. Part Number
TM4C1232H6PMIR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
TM4C1232H6PMIR.pdf
Availability of TM4C1232H6PMIR
QUANTITY
TM4C1232H6PMIR Order Process
Ship out your order
Specifications of TM4C1232H6PMIR
Internal Part NumberEIS-TM4C1232H6PMIR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTM4C123x Universal Serial Bus (USB)
TM4C123x MCUs – ADC and Analog Comparator
TM4C123x Low Power Modes
Intro to Timers and Clocks
TM4C123x Floating Point Unit (FPU)
TM4C129x
Tiva C Series TM4C129x ESD Guidelines
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTM4C1232H6PMIR Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTiva™ C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4F
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT
Number of I/O49
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.63 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM4C1232H6PMIR
Related LinksTM4C123, TM4C1232H6PMIR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TM4C1232H6PMIR Details Description
Related parts for TM4C1232H6PMIR
IC SUPERVSR PUSHPULL 2.32V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.1A SOT89-5 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
BCZ 3.81/17/180ZE SN OR BX datasheet.pdf
MINI THUMBWHEEL GR datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf