EPCOS (TDK) B65803A160A48
B65803A160A48 picture photo
Mfg. Part Number
B65803A160A48
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE RM 160NH N48
Datasheet Download
B65803A160A48.pdf
Availability of B65803A160A48
QUANTITY
B65803A160A48 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65803A160A48
Internal Part NumberEIS-B65803A160A48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65803
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)160nH
Tolerance±3%
GapGapped
Effective Permeability (µe)243
Initial Permeability (µi)-
MaterialN48
Core Factor (ΣI/A) mm-11.9
Effective Length (le) mm21
Effective Area (Ae) mm²11
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³231
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 4
Height5.25mm
Length11.00mm
Width4.60mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65803A160A48
Related LinksB65803, B65803A160A48 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65803A160A48 Details Description
Related parts for B65803A160A48
CONV DC/DC DL OUT +/-15V NEG POL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
5MM SLOT L/D-ON PNP L-SHAPE datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN BOTTOM 6POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf