EPCOS (TDK) B65803JY38
B65803JY38 picture photo
Mfg. Part Number
B65803JY38
Brief Description
FERRITE CORE RM 3.7UH T38
Datasheet Download
B65803JY38.pdf
Availability of B65803JY38
QUANTITY
B65803JY38 Order Process
Ship out your order
Specifications of B65803JY38
Internal Part NumberEIS-B65803JY38
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB65803
Core TypeRM
Inductance Factor (Al)3.7µH
Tolerance-30%, +40%
GapUngapped
Effective Permeability (µe)4980
Initial Permeability (µi)10000
MaterialT38
Core Factor (ΣI/A) mm-11.7
Effective Length (le) mm22
Effective Area (Ae) mm²13
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²11.3
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³286
FinishUncoated
Supplier Device PackageRM 4
Height5.25mm
Length11.00mm
Width4.60mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B65803JY38
Related LinksB6580, B65803JY38 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B65803JY38 Details Description
Related parts for B65803JY38
FIXED IND 150UH 580MA 640 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC CRIMP GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.15A 180 MOHM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.2A SOT89-3 datasheet.pdf