EPCOS (TDK) B66361G1000X187
B66361G1000X187 picture photo
Mfg. Part Number
B66361G1000X187
Manufacturer
Product Category
Ferrite Cores
Brief Description
FERRITE CORE ETD 153NH N87
Datasheet Download
B66361G1000X187.pdf
Availability of B66361G1000X187
QUANTITY
B66361G1000X187 Order Process
Ship out your order
Specifications of B66361G1000X187
Internal Part NumberEIS-B66361G1000X187
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB66361
Core TypeETD
Inductance Factor (Al)-
Tolerance±.05
GapGapped
Effective Permeability (µe)-
Initial Permeability (µi)2200
MaterialN87
Core Factor (ΣI/A) mm-1-
Effective Length (le) mm-
Effective Area (Ae) mm²-
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³-
FinishUncoated
Supplier Device PackageETD 34 x 17 x 11
Height17.50mm
Length34.00mm
Width11.00mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B66361G1000X187
Related LinksB66361G, B66361G1000X187 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B66361G1000X187 Details Description
Related parts for B66361G1000X187
CONN FMLE PLUG 6+PE R/A SLD SLVR datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf