EPCOS (TDK) B66387G1000X127
B66387G1000X127 picture photo
Mfg. Part Number
B66387G1000X127
Brief Description
FERRITE CORE E 716NH N27
Datasheet Download
B66387G1000X127.pdf
Availability of B66387G1000X127
QUANTITY
B66387G1000X127 Order Process
Ship out your order
Specifications of B66387G1000X127
Internal Part NumberEIS-B66387G1000X127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Magnetics - Transformer, Inductor Components
FamilyFerrite Cores
SeriesB66387
Core TypeE
Inductance Factor (Al)-
Tolerance±.05
GapGapped
Effective Permeability (µe)-
Initial Permeability (µi)2000
MaterialN27
Core Factor (ΣI/A) mm-1-
Effective Length (le) mm-
Effective Area (Ae) mm²-
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²-
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³-
FinishUncoated
Supplier Device PackageE 65 x 32 x 27
Height32.80mm
Length65.00mm
Width27.40mm
Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B66387G1000X127
Related LinksB66387G, B66387G1000X127 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B66387G1000X127 Details Description
Related parts for B66387G1000X127
SURGE SUPP DSS 6OUT 6'CORD W/LED datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 800MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 6POS 26,28AWG datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf