EPCOS (TDK) B72207S600K311
B72207S600K311 picture photo
Mfg. Part Number
B72207S600K311
Brief Description
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
B72207S600K311.pdf
Availability of B72207S600K311
QUANTITY
B72207S600K311 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72207S600K311
Internal Part NumberEIS-B72207S600K311
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy4.8J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72207S600K311
Related LinksB72207S, B72207S600K311 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72207S600K311 Details Description
Related parts for B72207S600K311
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 75PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 230MA 4.6 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf