EPCOS (TDK) B72210S2151K551
B72210S2151K551 picture photo
Mfg. Part Number
B72210S2151K551
Brief Description
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
B72210S2151K551.pdf
Availability of B72210S2151K551
QUANTITY
B72210S2151K551 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72210S2151K551
Internal Part NumberEIS-B72210S2151K551
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy30J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72210S2151K551
Related LinksB72210S, B72210S2151K551 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72210S2151K551 Details Description
Related parts for B72210S2151K551
FUSE BRD MNT 1.6A 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.929A 33 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf