EPCOS (TDK) B72220P3511K101
B72220P3511K101 picture photo
Mfg. Part Number
B72220P3511K101
Brief Description
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
B72220P3511K101.pdf
Availability of B72220P3511K101
QUANTITY
B72220P3511K101 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72220P3511K101
Internal Part NumberEIS-B72220P3511K101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy445J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72220P3511K101
Related LinksB72220P, B72220P3511K101 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72220P3511K101 Details Description
Related parts for B72220P3511K101
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CAP 22F 2.3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS DL BRD/BRD VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
VARISTOR 780V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 250 OHM 0806 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf