| Internal Part Number | EIS-B72650M1170K93 | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 24.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 27V | |
| Varistor Voltage (Max) | 29.7V | |
| Current - Surge | 100A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 17VAC | |
| Maximum DC Volts | 20VDC | |