EPCOS (TDK) B78108T1182K9
B78108T1182K9 picture photo
Mfg. Part Number
B78108T1182K9
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 540MA 300 MOHM
Datasheet Download
B78108T1182K9.pdf
Availability of B78108T1182K9
QUANTITY
B78108T1182K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108T1182K9
Internal Part NumberEIS-B78108T1182K9
FamilyFixed Inductors
SeriesMCC
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating540mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108T1182K9
Related LinksB78108, B78108T1182K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108T1182K9 Details Description
Related parts for B78108T1182K9
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 50V 0603 datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 125V ROLLR PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.175W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf