EPCOS (TDK) B81122A1473M
B81122A1473M picture photo
Mfg. Part Number
B81122A1473M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 20% 250VAC RAD
Datasheet Download
B81122A1473M.pdf
Availability of B81122A1473M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B81122A1473M Order Process
Ship out your order
Specifications of B81122A1473M
Internal Part NumberEIS-B81122A1473M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,520
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81122
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81122A1473M
Related LinksB81122, B81122A1473M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81122A1473M Details Description
Related parts for B81122A1473M
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMZ31506 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf