EPCOS (TDK) B82111BC12
B82111BC12 picture photo
Mfg. Part Number
B82111BC12
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6UH 4A 17 MOHM TH
Datasheet Download
B82111BC12.pdf
Availability of B82111BC12
QUANTITY
B82111BC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82111BC12
Internal Part NumberEIS-B82111BC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesB82111B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant170MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.945" L (7.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82111BC12
Related LinksB8211, B82111BC12 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82111BC12 Details Description
Related parts for B82111BC12
IC RES/MEM TEMP 50/10K 16-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
IC CTLR OVP 7.4V 6-UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.09A 37 MOHM TH datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
AB 11C 9#16, 2#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Ultrafast 3.3 V/5 V Single-Supply SiGe Comparators IC datasheet.pdf