Vishay/Dale RN55E1602BRSL
RN55E1602BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1602BRSL
Brief Description
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1602BRSL.pdf
Availability of RN55E1602BRSL
QUANTITY
RN55E1602BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1602BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1602BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1602BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1602BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1602BRSL Details Description
Related parts for RN55E1602BRSL
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V LOW SC-70 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC DRVR SYNC BUCK HF 10-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS R/A W/PINS datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf