EPCOS (TDK) B82111EC23
B82111EC23 picture photo
Mfg. Part Number
B82111EC23
Brief Description
FIXED IND 40UH 2A 180 MOHM TH
Datasheet Download
B82111EC23.pdf
Availability of B82111EC23
QUANTITY
B82111EC23 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82111EC23
Internal Part NumberEIS-B82111EC23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesB82111E
Material - CoreFerrite
Inductance40µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.389" L (8.50mm x 34.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82111EC23
Related LinksB8211, B82111EC23 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82111EC23 Details Description
Related parts for B82111EC23
IC REG CTRLR SGL 12V 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 200MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 350MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2A 213 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf