EPCOS (TDK) B82144F2562K9
B82144F2562K9 picture photo
Mfg. Part Number
B82144F2562K9
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH
Datasheet Download
B82144F2562K9.pdf
Availability of B82144F2562K9
QUANTITY
B82144F2562K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144F2562K9
Internal Part NumberEIS-B82144F2562K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating2.95A
Current - Saturation3.75A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144F2562K9
Related LinksB82144, B82144F2562K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144F2562K9 Details Description
Related parts for B82144F2562K9
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 5/8" datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 3STATE 16DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 600MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 350MA 1.34 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 360MA 730 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
LED IND INCAND RED 28V 6" WIRE datasheet.pdf