EPCOS (TDK) B82144F2562K9
B82144F2562K9 picture photo
Mfg. Part Number
B82144F2562K9
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH
Datasheet Download
B82144F2562K9.pdf
Availability of B82144F2562K9
QUANTITY
B82144F2562K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144F2562K9
Internal Part NumberEIS-B82144F2562K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating2.95A
Current - Saturation3.75A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144F2562K9
Related LinksB82144, B82144F2562K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144F2562K9 Details Description
Related parts for B82144F2562K9
CONN HEADER 22POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY 3.5MM 4COND 6' datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 47OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" WHT datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5% WW datasheet.pdf