EPCOS (TDK) B82432T1184K
B82432T1184K picture photo
Mfg. Part Number
B82432T1184K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 140MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
B82432T1184K.pdf
Availability of B82432T1184K
QUANTITY
B82432T1184K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82432T1184K
Internal Part NumberEIS-B82432T1184K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82432T1184K
Related LinksB82432, B82432T1184K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82432T1184K Details Description
Related parts for B82432T1184K
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
MICRO-D 31POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 464 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf