EPCOS (TDK) B82442H1182K
B82442H1182K picture photo
Mfg. Part Number
B82442H1182K
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 2A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
B82442H1182K.pdf
Availability of B82442H1182K
QUANTITY
B82442H1182K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442H1182K
Internal Part NumberEIS-B82442H1182K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442H1182K
Related LinksB82442, B82442H1182K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442H1182K Details Description
Related parts for B82442H1182K
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 41POS BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .8MM VERT SM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 3PDT 7A 6V datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A TP datasheet.pdf