EPCOS (TDK) B82472G6103M
B82472G6103M picture photo
Mfg. Part Number
B82472G6103M
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.9A 53 MOHM SMD
Datasheet Download
B82472G6103M.pdf
Availability of B82472G6103M
QUANTITY
B82472G6103M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82472G6103M
Internal Part NumberEIS-B82472G6103M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesB82472G6
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)53 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82472G6103M
Related LinksB82472, B82472G6103M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82472G6103M Details Description
Related parts for B82472G6103M
IC FPGA 360 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DIE SET 5 22-18 AVI FIQD MMZ datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - HEXACON datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
4.01V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf