EPCOS (TDK) B82496C3101J
B82496C3101J picture photo
Mfg. Part Number
B82496C3101J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 200MA 1.8 OHM
Datasheet Download
B82496C3101J.pdf
Availability of B82496C3101J
QUANTITY
B82496C3101J Order Process
Ship out your order
Specifications of B82496C3101J
Internal Part NumberEIS-B82496C3101J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82496C3101J
Related LinksB82496, B82496C3101J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82496C3101J Details Description
Related parts for B82496C3101J
JUMPER-H1507TR/A3048A/X 4" datasheet.pdf
CABLE TIE 6" BLACK 30LB datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
MATROX 15942-05-02 LFH(M) datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.4A 135 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf