EPCOS (TDK) B82496C3270J
B82496C3270J picture photo
Mfg. Part Number
B82496C3270J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 360MA 550 MOHM
Datasheet Download
B82496C3270J.pdf
Availability of B82496C3270J
QUANTITY
B82496C3270J Order Process
Ship out your order
Specifications of B82496C3270J
Internal Part NumberEIS-B82496C3270J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82496C3270J
Related LinksB82496, B82496C3270J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82496C3270J Details Description
Related parts for B82496C3270J
IC OPAMP GP 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 21POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=20CM Y-TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf