Souriau Connection Technology BACC63CT21-41PN
BACC63CT21-41PN picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CT21-41PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PIN
Datasheet Download
BACC63CT21-41PN.pdf
Availability of BACC63CT21-41PN
QUANTITY
BACC63CT21-41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CT21-41PN
Internal Part NumberEIS-BACC63CT21-41PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CT21-41PN
Related LinksBACC63C, BACC63CT21-41PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CT21-41PN Details Description
Related parts for BACC63CT21-41PN
CAP CER 1.8PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 3.2 OHM datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 2X20GHZ APD XFP datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .05W 15MM datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 45W datasheet.pdf