Souriau Connection Technology BACC63CT9-35PB
BACC63CT9-35PB picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CT9-35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PIN
Datasheet Download
BACC63CT9-35PB.pdf
Availability of BACC63CT9-35PB
QUANTITY
BACC63CT9-35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CT9-35PB
Internal Part NumberEIS-BACC63CT9-35PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CT9-35PB
Related LinksBACC63C, BACC63CT9-35PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CT9-35PB Details Description
Related parts for BACC63CT9-35PB
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLTOR W/LDO 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
LMZF 5/9/135 3.5 GR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf