Souriau Connection Technology BACC63CU21-41PB
BACC63CU21-41PB picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CU21-41PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS SQ FLNG W/PIN
Datasheet Download
BACC63CU21-41PB.pdf
Availability of BACC63CU21-41PB
QUANTITY
BACC63CU21-41PB Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CU21-41PB
Internal Part NumberEIS-BACC63CU21-41PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C