Souriau Connection Technology BACC63DC25-61PNH
BACC63DC25-61PNH picture photo
Mfg. Part Number
BACC63DC25-61PNH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCP SS 61POS SQ FLG WO/PIN
Datasheet Download
BACC63DC25-61PNH.pdf
Availability of BACC63DC25-61PNH
QUANTITY
BACC63DC25-61PNH Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63DC25-61PNH
Internal Part NumberEIS-BACC63DC25-61PNH
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63DC25-61PNH
Related LinksBACC63DC, BACC63DC25-61PNH Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63DC25-61PNH Details Description
Related parts for BACC63DC25-61PNH
BOX ABS BLUE 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
FUSE 350A 690V BRITISH datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
DIGIMESH 2.4 DEV KIT datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC RECT CTRLR ACT/SYNC 14VDFN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf