Souriau Connection Technology BACC63DC25-61SN
BACC63DC25-61SN picture photo
Mfg. Part Number
BACC63DC25-61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCP SS 61POS SQ FLG W/SCKT
Datasheet Download
BACC63DC25-61SN.pdf
Availability of BACC63DC25-61SN
QUANTITY
BACC63DC25-61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63DC25-61SN
Internal Part NumberEIS-BACC63DC25-61SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63DC25-61SN
Related LinksBACC63D, BACC63DC25-61SN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63DC25-61SN Details Description
Related parts for BACC63DC25-61SN
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT COMMERCIAL datasheet.pdf
SWITCH BASIC 15A SPDT PIN PLUNGR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf